An Entity of Type: Thing, from Named Graph: http://dbpedia.org, within Data Space: dbpedia.org

The Galilean faith (or Galilaean faith) is a term used by some people of the ancient world (most notably emperor Julian) to designate Christianity. The town of Nazareth (the place of Jesus' childhood) is located in Galilee. Christ's followers were thus called Galileans. Galilee was part of the province of Judea. The reason for this term was to marginalize Christianity and to indicate that it came from a small area, a religion of only local significance. Stoic philosopher Epictetus uses the term Galilean in his Discourses (c. 108 AD):

Property Value
dbo:abstract
  • Galilejská víra je pojem, který byl používán některými osobnostmi antického světa (např. Epiktétos nebo císař Julianus) k označení křesťanství. V Galileji se totiž nalézá město Nazaret, místo Ježíšova dětství. Stoupenci křesťanství pak byli analogicky nazývání jako Galilejci nebo Galilejští. Tyto termíny byly používány s cílem poukázat na původ náboženství, tedy na oblast Galileje, která byla součástí judské provincie. Úmyslem používání tohoto názvu bylo z křesťanství udělat marginální záležitost a naznačit, že se jedná o náboženství pocházející z velmi malé oblasti, tedy že se jedná o náboženství lokálního významu. Ve stejném duchu bylo používáno zásadně Ježíšovo přízvisko „Nazaretský“ (další zdůraznění geografického původu a naznačení lokálnosti) a nikoliv „Kristus“ (které je odvozeno od řeckého slova „pomazaný“). Tato pojmenování byla používána jako součást ideologického boje proti novému náboženství, které bylo vnímáno jako společenská hrozba. První používání tohoto označení bylo spojeno s tím faktem, že náboženství vzešlo obecně z Judei, konkrétně právě z Galileje díky Ježíšovu geografickému přízvisku „Nazaretský“. Postupem času se však původně faktickému označení náboženství dostalo pejorativního nádechu, které jej navzdory rozšíření napříč celou Římskou říší stále označovalo jako lokální náboženství s pouze regionálním významem. Objevily se v několika polemických spisech, které různými způsoby rozporovaly různé apekty nového náboženství a na nich ukazovaly buď teologické chyby, rozpory, či celkově pomýlenost samotné víry. Používání těchto pojmů v pozdní antice pak mělo obecně oslabit argumentační pozici kritizovaného náboženství, získat nad ním jistou převahu již jen jeho pojmenováním ještě před uvedením samotných argumentů a polemik proti jednotlivým jeho aspektům. (cs)
  • The Galilean faith (or Galilaean faith) is a term used by some people of the ancient world (most notably emperor Julian) to designate Christianity. The town of Nazareth (the place of Jesus' childhood) is located in Galilee. Christ's followers were thus called Galileans. Galilee was part of the province of Judea. The reason for this term was to marginalize Christianity and to indicate that it came from a small area, a religion of only local significance. In the same manner, Jesus was called "of Nazareth" or "the Nazarene" in this context (another emphasis on geographical origin and the indication of local significance) instead of "Christ" (derived from the Greek word "anointed"). These terms were used as part of the ideological struggle against the new religion, which was perceived as a threat. Over time, the originally factual designation absorbed a pejorative meaning, which, despite its expansion throughout the Roman Empire, still referred to it as a local religion. The terms appeared in several texts that in ways contradicted the different aspects of the new religion and showed either theological errors, contradictions, or an overall misconception of the faith. The use of these terms in late antiquity was generally meant to weaken the religion, gaining an advantage just by the naming, before making any arguments. Stoic philosopher Epictetus uses the term Galilean in his Discourses (c. 108 AD): And is it possible that any one should be thus disposed towards these things from madness, and the Galileans from mere habit; yet that no one should be able to learn, from reason and demonstration, that God made all things in the world, and made the whole world itself unrestrained and perfect, and all its parts for the use of the whole? (en)
dbo:wikiPageID
  • 58631781 (xsd:integer)
dbo:wikiPageLength
  • 2768 (xsd:nonNegativeInteger)
dbo:wikiPageRevisionID
  • 1071297467 (xsd:integer)
dbo:wikiPageWikiLink
dbp:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
  • Galilejská víra je pojem, který byl používán některými osobnostmi antického světa (např. Epiktétos nebo císař Julianus) k označení křesťanství. V Galileji se totiž nalézá město Nazaret, místo Ježíšova dětství. Stoupenci křesťanství pak byli analogicky nazývání jako Galilejci nebo Galilejští. Tyto termíny byly používány s cílem poukázat na původ náboženství, tedy na oblast Galileje, která byla součástí judské provincie. Úmyslem používání tohoto názvu bylo z křesťanství udělat marginální záležitost a naznačit, že se jedná o náboženství pocházející z velmi malé oblasti, tedy že se jedná o náboženství lokálního významu. (cs)
  • The Galilean faith (or Galilaean faith) is a term used by some people of the ancient world (most notably emperor Julian) to designate Christianity. The town of Nazareth (the place of Jesus' childhood) is located in Galilee. Christ's followers were thus called Galileans. Galilee was part of the province of Judea. The reason for this term was to marginalize Christianity and to indicate that it came from a small area, a religion of only local significance. Stoic philosopher Epictetus uses the term Galilean in his Discourses (c. 108 AD): (en)
rdfs:label
  • Galilejská víra (cs)
  • Galilean faith (en)
owl:sameAs
prov:wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbo:wikiPageDisambiguates of
is dbo:wikiPageRedirects of
is dbo:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of
Powered by OpenLink Virtuoso    This material is Open Knowledge     W3C Semantic Web Technology     This material is Open Knowledge    Valid XHTML + RDFa
This content was extracted from Wikipedia and is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License